Rozpoczynamy pracę z LightZone

Jeśli pracowaliście kiedyś na Ligthroom’ie i poszukujecie innego ciekawego oprogramowania do obróbki zdjęć, warto zatrzymać się na moment nad programem LightZone, który jest bezpośrednim konkurentem dla programu marki Adobe.

Nie pisałem wcześniej o tym projekcie, gdyż program powstawał pomału a jego rozwój był dość powolny. Na szczęście pomysłodawca przeszedł na pełen Open-Source, a źródła udostępnił na platformie GitHub co zaowocowało przyłączeniem się do projektu nowych programistów. Program faktycznie zmienia się z dnia na dzień i w momencie pisania tej publikacji doczekał się stabilnej wersji 4.1.

lightzone41

 

Czemu warto zainteresować się programem?

  • jest darmową alternatywą dla lightroom’a
  • ma bardzo ciekawy sposób „maskowania” dla efektów
  • szybko zdobywa grono stałych użytkowników (ponad 3000 osób w styczniu 2015)
  • jest na dobrej drodze rozwoju by stać się dostrzeżony przez profesjonalistów

A ja właśnie rozpoczynam testy i pracę na LightZone 4.1 na moim Mac’u. Będzie to kolejny RAW edytor, w mojej bibliotece programowej. Co ciekawe, wydaje się na pierwszy rzut oka łatwiejszy w obsłudze od wcześniej wspominanego Affinity Photo (beta) oraz bardziej intuicyjny niż Dakrtable.

Testy będę przeprowadzał na wysokiej rozdzielczości plikach TIFF z aparatów analogowych oraz RAW’ach z mojego X100 (tak jest LightZone dobrze współpracuje z X’ami Fuji!).

Pobierz za darmo program LightZone: http://lightzoneproject.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here