Phocus 3.0 by Hasselblad – czy to nowy konkurent Lightroom?

Markę Hasselblad zna chyba każdy fotograf, to marka która słynie z produkcji średnioformatowych aparatów dla profesjonalistów. Inaczej ma się z programem Phocus, który oprócz garstki zapaleńców nie jest popularnym oprogramowaniem. Ale to się zmieni!

Wraz z premierą nowego aparatu H6D firma Hasselblad zapowiedziała premierę darmowego oprogramowania do obróbki RAW czyli Phocus 3.0. Niby kolejna wersja ale właśnie ta zdaje się być przełomowa w życiu oprogramowania. Zapytacie się czemu? W nowej wersji wreszcie dodano pracę na maskach oraz pędzlach.

Niby mały dodatek, ale to właśnie on staje się kluczowy dla przyszłych zmian na rynku. Zawsze lubiłem Phocus’a i korzystam wciąż z poprzedniej wersji 2.9.2 jednak już dziś oczekuję instalacji nowego oprogramowania.

W obróbce fotografii często chcemy poprawić drobne elementy na zdjęciu do dziś nałożenie efektu wyostrzenia, rozjaśnienia czy kontrastu dotyczyło całego zdjęcia. Już w wersji 3.0 będziemy mogli dodać maskę (layer) oraz użyć odpowiedniego pędzla do nałożenia efektu tylko dla danego miejsca na zdjęciu.

Oczywiście oprogramowanie nadal jest dalekie od ideału. Lightroom wciąż jest królem jeśli chodzi o popularność a Capture One od Phase One jest liderem jeśli chodzi o oprogramowanie dla profesjonalistów. Czemu uważam, że Phocus stanie z nimi w walce? Jest oprogramowaniem darmowym!

Nie od dziś wiadomo, że program Phocus 2.9.2 jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób tworzących fotografię czarnobiałą. Nowa wersja da nam dużo więcej wolności przy tworzeniu idealnych zdjęć. Już teraz oczekujemy 3.0.

Miłym dodatkiem jest automatyczna korekta efektu mory. Koniec z przekłamaniami w rysowaniu linii na zdjęciach!

W wersji na Mac’a obsługuje blisko 200 formatów zapisu RAW różnych producentów. Wyobraźcie sobie możliwość obróbki zdjęć w jakości znanej z oprogramowania Aperture firmy Apple za 0zł.

Zobaczcie film prezentujący najnowszy soft od Hasselblada, czyli Phocus 3.0 w pracy profesjonalnego fotografa:

I co sądzicie o nowej wersji? Niewiele brakuje mu do drogich konkurentów a jednocześnie do podstawowej obróbki sprawdzi się lepiej niż świetnie. Myślę, że amatorów wykorzysta program do swoich potrzeb i spełni on wiele z nich.

Uwagi od autora:

Phocus 3.0 będzie testowany w mojej pracowni. Porównam go z Capture One, który zastąpił Lightroom jakiś czas temu. Gdy testy przebiegną dobrze dam znać jaka decyzja została podjęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here